W tym roku obchodzimy 75. rocznicę pierwszego zrzutu Cichociemnych do Polski. Z tej okazji Sejm RP, chcąc oddać hołd bohaterskim spadochroniarzom Armii Krajowej i pielęgnować pamięć o ich czynach, ogłosił 2016 r. „Rokiem Cichociemnych”. W ramach tych obchodów we Wrocławiu odbyło się spotkanie na WSOWL. Uczestniczyli w nim m.in. dowódca Jednostki Wojskowej GROM – płk Piotr Gąstał oraz ostatni Cichociemny kpt. Aleksander Tarnawski „Upłaz”. Nie zabrakło na nim również przedstawicieli Surge Polonia.
Firma Surge Polonia wspiera wszelkie działania, których celem jest kultywowanie pamięci o naszych bohaterach, w szczególności wśród młodego pokolenia Polaków. Takie spotkania są niezwykle ważne. Cieszymy się, że zostaliśmy zaproszeni przez Rektora uczelni na to wyjątkowe spotkanie – powiedział Prezes Zarządu Surge Polonia Wojciech Setny.
Spotkanie odbyło się 28 czerwca 2016 r. z myślą o podchorążych Wyższej Szkoły Oficerskiej Wojsk Lądowych we Wrocławiu, którzy wkrótce zostaną oficerami Wojska Polskiego. To oni będą pielęgnować wspaniałe tradycje polskiego oręża, w tym oczywiście Cichociemnych. To wspaniała okazja, żeby mogli czerpać inspirację od najlepszych z najlepszych, polskich Spartan, których dewizą było hasło: „Wywalcz jej wolność lub zgiń”.
Gościem honorowym spotkania był ostatni z 316 Cichociemnych, kapitan Aleksander Tarnawski – pseudonim „Upłaz”. Uczestniczył w nim również płk Piotr Gąstał – dowódca Jednostki Wojskowej GROM, która dziedziczy tradycje Spadochroniarzy AK i nosi dumne miano „Cichociemni”. W spotkaniu, oprócz podchorążych i oficerów zawodowych WP, uczestniczyli również przedstawiciele fundacji i stowarzyszeń działających na rzecz popularyzowania historii Cichociemnych. Surge Polonia reprezentował Prezes Zarządu – Wojciech Setny, który ufundował okolicznościowe upominki. Każdy uczestnik otrzymał naklejkę i plakat, a prelegenci dodatkowo koszulki, spinkami i piny.
Przybyłych gości przywitał Rektor-Komendant WSOWL płk dr hab. inż. Dariusz Skorupka. Spotkanie miało formę wykładów, które przybliżyły słuchaczom niesamowite historie naszych bohaterów. Towarzyszyła mu również wystawa poświęcona odznakom i oznakom spadochronowym używanym w Polskich Siłach Zbrojnych na Zachodzie, w tym również przez Cichociemnych oraz symbolice JW GROM Cichociemni.
Po wykładach publiczność miała sposobność zadawania pytań, które kierowano przede wszystkim do ostatniego żyjącego Cichociemnego – kpt. Aleksandra Tarnawskiego, ps. „Upłaz”. Zachwycił on publiczność swoją niezwykłą pogodą ducha, wytrwale odpowiadał na pytania, zaspokajając ciekawość swoich młodszych kolegów.
Artykuł Surge Polonia na „Dniu Cichociemnych” we Wrocławiu pochodzi z serwisu Blog Surge Polonia - Historia i patriotyzm.