Quantcast
Channel: Blog Surge Polonia – Historia i patriotyzm
Viewing all articles
Browse latest Browse all 89

10 najpiękniejszych momentów polskiego sportu

$
0
0

Historia polskiego sportu obfituje w wiele niezapomnianych chwil, a nasi kibice nie mogą narzekać na brak sukcesów. Specjalnie na potrzeby bloga Surge Polonia przygotowaliśmy zestawienie tych największych.

#10 Otylia Jędrzejczak – medale z Aten (pływanie)

Igrzyska Olimpijskie w Atenach 2004 to przede wszystkim wielkie osiągnięcia Otylii Jędrzejczak. Nasza zawodniczka zdobyła wówczas aż trzy medale, w tym jeden złoty i dwa srebrne. Wyrównała tym samym legendarny wyczyn Ireny Szewińskiej z Tokio z 1964 roku.

Sukces pływaczki zapoczątkował w Polsce modę na tę dyscyplinę, co przełożyło się na sukcesy w kolejnych latach. W 2005 roku Polacy zdobyli aż 11 medali w Mistrzostwach Europy na dystansie krótkim, rok później podczas Mistrzostw Europy w Helsinkach podnieśli poprzeczkę do 12 medali.

#9 Dwanaście lat Tigera (boks)

Przez 12 lat nie znalazł się nikt, kto mógłby zwyciężyć z jednym z naszych najlepszych bokserów – Dariuszem Michalczewskim. W tym czasie popularny Tiger zdobył tytuł interkontynentalnego mistrza IBF, mistrzostwo świata WBO w kat. półciężkiej, mistrzostwo świata WBO w kat. juniorciężkiej, a także mistrzowskie pasy organizacji WBA i IBF w kat. półciężkiej. Stracił je dopiero w 2003 roku w walce z Julio Cesarem Gonzalezem. Była to jego pierwsza przegrana w zawodowej karierze. Po drugiej – w 2005 roku – zakończył karierę bokserską.

Między 1991 a 2005 rokiem Michalczewski stoczył 50 walk, z których wygrał 48. W 2002 roku federacja WBO uznała go najlepszym czempionem wszech czasów.

#8 Justyna Kowalczyk vs Marit Bjoergen (biegi narciarskie)

W 1972 polski skoczek narciarski Wojciech Fortuna zdobywa złoty medal podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Sapporo. Na kolejny przyjdzie Polakom poczekać aż 38 lat – do czasu, kiedy Justyna Kowalczyk stanie na najwyższym stopniu podium podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Vancouver w 2010 roku.

Do historii przeszedł fantastyczny finisz Polki, której udało się wyprzedzić legendę biegów narciarskich – Marit Bjoergen. Norweżka do ostatnich sekund deptała Justynie po piętach. Na całe szczęście nieskutecznie.

#7 Kubica na podium (F1)

Formuła 1 uznawana jest za królową sportów samochodowych. Polacy zamanifestowali swoją obecność wśród najlepszych kierowców i najszybszych bolidów dzięki osiągnięciom Roberta Kubicy. W czasie swojej kariery dostarczył nam wielu niezapomnianych chwil. Do tych najważniejszych należy Grand Prix Kanady w 2008 roku.

Najlepszy zawodnik grupy BMW Sauber zajął wówczas historyczne, pierwsze miejsce na podium. Na pokonanie dystansu ponad 305 kilometrów potrzebował 1 godziny 36 minut i 24 sekund.

#6 Małyszomania (skoki narciarskie)

U progu XXI wieku w Polsce liczyły się tylko skoki narciarskie. Wszystko za sprawą sukcesów Adama Małysza – czterokrotnego zdobywcy Kryształowej Kuli, najbardziej utytułowanego skoczka w historii, obecnie kontynuującego karierę sportową jako kierowca rajdowy. Jego pojedynki z Jahne Ahonenem, Svenem Hannawaldem czy Martinem Schmittem przeszły do sportowej legendy, a ich wspomnienie do dzisiaj wywołuje u kibiców uśmiech satysfakcji.

Osiągnięcia „Orła z Wisły” stworzyły grunt pod karierę wielu świetnych skoczków narciarskich. Jeden z nich wzniósł się (dosłownie!) ponad legendę i jako pierwszy Polak dwukrotnie został mistrzem olimpijskim w czasie jednych igrzysk. Miało to miejsce w Soczi w 2014 roku. Tym zawodnikiem jest oczywiście Kamil Stoch.

#5 Historyczne zwycięstwo z Niemcami (piłka nożna)

Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej od zawsze była dla nas jednym z najtrudniejszych piłkarskich rywali. Passę przegranych udało nam się przerwać w historycznym meczu eliminacyjnym do Euro 2016. W październiku 2014 polscy piłkarze pod wodzą Adama Nawałki ograli Niemców 2:0 po golach Arkadiusza Milika oraz Sebastiana Mili. Spotkanie oglądało z trybun Stadionu Narodowego ponad 50 tysięcy kibiców.

#4 Wimbledon Radwańskiej (tenis)

Wielkoszlemowy Wimbledon z 2012 roku był ogromnym sukcesem naszej najlepszej tenisistki – Agnieszki Radwańskiej. Po raz pierwszy w swojej karierze dotarła ona do finału turnieju, co było największym polskim osiągnięciem w tej dyscyplinie od czasów legendarnej Jadwigi Jędrzejowskiej.

Polce w drodze na szczyt nie przeszkodziły ani wielkie nazwiska, ani fatalna pogoda. Ostatecznie w finale Radwańska uległa Serenie Williams, jednak dzięki zajęciu drugiego miejsca została wiceliderką rankingu WTA i ugruntowała swoją pozycję jednej z czołowych tenisistek na świecie.

#3 Legendarne dwa lata (piłka nożna)

W pierwszej połowie lat siedemdziesiątych sukcesami „Orłów Górskiego” żyła cała Polska. Legendarna reprezentacja w 1972 roku zdobyła złoty medal podczas Igrzysk Olimpijskich w Monachium, dwa lata później dorzuciła do tego III miejsce w Mistrzostwach Świata w RFN. Do dzisiaj są to największe sukcesy reprezentacji Polski w piłce nożnej.

Deyna, Lato, Szarmach czy Tomaszewski – te nazwiska na stałe weszły do piłkarskiego panteonu. Przez wiele lat ich wspomnienie dodawało otuchy kibicom, którzy musieli znosić kolejne porażki i niepowodzenia naszych piłkarzy. W ostatnim czasie swoją renomę zbudowało nowe pokolenie Orłów – pozostaje liczyć, ze powtórzą kiedyś sukces swoich wybitnych poprzedników.

#2 Srebro podczas MŚ Piłki Ręcznej Mężczyzn 2007 (piłka ręczna)

Niezapomniany mecz finałowy rozegrany między gospodarzami turnieju, Niemcami, oraz drużyną Polski ostatecznie zakończył się wynikiem 24:29 na niekorzyść biało-czerwonych. Mimo to zajęcie II miejsca podczas Mistrzostw Świata było najlepszym osiągnięciem polskich szczypiornistów w historii. W drodze do finału Polacy wyeliminowali wiele klasowych zespołów – w tym reprezentacje Rosji oraz Danii.

Wicemistrzostwo zdobyte przez podopiecznych Bogdana Wenty zapoczątkowało popularność piłki ręcznej w Polsce. Polacy szybko pokochali swoich walecznych szczypiornistów, którzy po świetnym rezultacie w Niemczech weszli do grona najpopularniejszych sportowców. Dzisiaj ci najsłynniejsi wspierają akcję Surge Polonia „Poczuj Dumę”.

#1 Polacy mistrzami świata! (piłka siatkowa)

Mistrzostwa Świata w Piłce Siatkowej Mężczyzn 2014 wywoływały w naszym kraju ogromne emocje. Było to kolejne po Euro 2012 wielkie wydarzenie sportowe, którego byliśmy gospodarzami. Mecz otwarcia na Stadionie Narodowym w Warszawie z trybun obserwowało ponad 60 tysięcy kibiców.

W warstwie sportowej nasza siatkarska reprezentacja przyzwyczaiła nas przez lata do wysokiego poziomu. Apetyty przed „polskimi” mistrzostwami były więc całkiem duże. I zostały zaspokojone w 100 procentach. W finałowym pojedynku biało-czerwoni rozbili idących jak burza Brazylijczyków i po czterdziestu latach ponownie zdobyli tytuł mistrzów świata.

Jakie wydarzenia dopisalibyście do powyższego zestawienia? Piszcie w komentarzach.

***

Fotografia „Kazimierz Deyna w objęciach kolegów po strzeleniu bramki Dino Zoffowi w meczu z Włochami w 1974 roku” ilustrująca artykuł pochodzi ze zbiorów Bundesarchiv (Bild 183-N0623-0018 / CC-BY-SA 3.0)

Artykuł 10 najpiękniejszych momentów polskiego sportu pochodzi z serwisu Blog Surge Polonia - Historia i patriotyzm.


Viewing all articles
Browse latest Browse all 89

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra